Κέντρο Εικονικής Επαυξημένης και Μικτής Πραγματικότητας

Τελευταία ενημέρωση: 12/03/2022 | 07:46
Ημερομηνία λήξης: 30/04/2022 | 23:30
Κατηγορία: Εκδηλώσεις

Το νέο κτίριο του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών στην Πανεπιστημιούπολη της Άρτας, του οποίου εργασίες για την αναβάθμιση του ολοκληρώνονται τον Απρίλιο, σύντομα θα στεγάσει το Κέντρο Εικονικής Επαυξημένης και Μικτής Πραγματικότητας Περιφέρειας Ηπείρου (XR Center) το οποίο στοχεύει μέσω προηγμένων τεχνικών εικονικής, επαυξημένης και μικτής πραγματικότητας και με την διαμόρφωση ενός ευέλικτου πολυχρηστικού χώρου στην προαγωγή διεπιστημονικής έρευνας, και την παροχή τεχνογνωσίας, εκμάθησης και διδασκαλίας τεχνικών εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας.

Ο εξοπλισμός του Κέντρου θα αποτελείται από:

• Ένα κελί Εικονικής Πραγματικότητας (C.A.V.E.)
  • Γυαλιά Εικονικής, Επαυξημένης και Μικτής Πραγματικότητας
  • Σύστημα καταγραφής κίνησης και θέσης στον χώρο
  • Ρομποτικός βραχίονας
  • Απτική ανάδραση